Sıkça uygulanan bir ameliyattır.  Eğer rahminiz alınırsa bir daha gebe kalamazsınız.Rahim alınması ameliyatı (histerektomi) farklı ameliyat türleri ile yapılabilmektedir. 4 ana ameliyat türü mevcuttur. Hangi ameliyatın sizin için daha uygun olduğunu detaylı bir muayeneden sonra doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekir.

 

Vajinal Histerektomi

Vajinadan yapılan kesiyle rahim dokusu çıkarılırması yöntemidir. Karnınızda görünür herhangi bir kesi olmaz. Fakat bu yöntem her zaman uygun olmayabilir. Bazen vajinal histerektomi sırasında karından bir kamerayla girilebilir, bu duruma da “laparoskopik yardımlı vajinal histerektomi” denir . Bu yaklaşım kullanılırsa, uterus vajinadan çıkarılır. Vajinal histerektomi genellikle abdominal veya laparoskopik histerektomiden daha az komplikasyona neden olur. İyileşme süresi, karından yapılan rahim alınması ameliyatına göre daha kısa olabilir. Fakat her hastada mümkün olmayabilir.

 

Laparoskopik Histerektomi

Bu yöntem halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinmektedir. Laparoskop, bir kamera yoluyla karın içinin görüntülenmesi temeline dayanan ameliyat türüdür. Laparoskopik histerektomi yapmak için doktor, göbekte yaptığı küçük kesiklerden içeriye bir kamera ve cerrahi aletleri yerleştirir.  Ameliyat sırasında rahim, vajinadan çıkartılır.

Abdominal histerektomi ile karşılaştırıldığında, kapalı ameliyatta, ameliyat sonrası ağrı ve enfeksiyon daha az görülür.  Ayrıca hastanede kalış süresi daha azdır.  Normal aktivitelerinize daha erken dönebilirsiniz.

 

Abdominal Histerektomi

Abdomen latincede karın demektir.  Abdominal histerektomi karından yapılan bir kesi ile rahmin alınmasıdır. Karından yapılan rahim alınması ameliyatı (abdominal) histerektomi, vajinal veya laparoskopik histerektomiye göre, yara enfeksiyonu, kanama, ameliyattan sonra kan pıhtısı oluşumu, sinir ve doku hasarı gibi daha büyük komplikasyon riski ile ilişkilidir.  Genellikle vajinal veya laparoskopik histerektomiden daha uzun bir hastanede kalış süresi ve daha uzun bir iyileşme süresi gerektirir.  Fakat her hasta laparoskopik ve vajinal histerektomi için uygun olmayabilir.

 

Robotik Histerektomi  

Laparoskopik yaklaşımın bir çeşididir, ameliyat için kullanılan aletler, doktorun kontrol ettiği bir robota bağlanır. Buna “robot yardımlı laparoskopi” denir.

 

Rahim Alınması Ameliyatı (Histerektomi) Yapma Nedenleri

  • Myom
  • Çikolata Kisti Hastalığı (Endometriozis)
  • Kronik Karın (Pelvik) Ağrı
  • Rahim Sarkması (Pelvik organ prolapsusu)
  • Anormal Rahim Kanaması
  • Jinekolojik Kanserler