CIN Nedir?

CIN veya Servical Intraepitelyal Lezyon tedavi edilmediğinde rahim ağzı kanserine ilerleme potansiyeli bulunan bir grup hastalığı ifade etmektedir. Genelde tanı HPV testi, Smear testi ve Kolposkopi (Büyüteç) gibi işlemlerden sonra konulmaktadır. CIN1, CIN2 ve CIN3 gibi aşamaları vardır.

 

CIN 1 Tedavi Edilmeli midir?

CIN1 tek başına kansere ilerleme olasılığı oldukça düşük olan bir durumdur. Tedavi edilmediğinde hastaların büyük çoğunluğunda lezyon düzelmektedir. Dolayısıyla CIN1 tanısı konmuş hastalara herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek yoktur.

 

CIN 2 – 3 Nasıl Tedavi Edilir?

CIN 2 veya 3 tedavisiz bırakıldığında rahim ağzı kanserine ilerleme olasılığı oldukça yüksek durumlardır. Dolayısıyla bazı özel hasta grupları dışında mutlaka tedavi edilmelidir. Bu özel hasta grupları; gebeler ve 25 yaş altındaki çok genç hastalardır.

 

CIN Tedavi Edildikten Sonra Nasıl Takip Edilir?

Leep veya konizasyon ile tedavi ettiğimiz hastalarımızı ilk 2 yıl altı ayda bir kontrole çağırıyoruz, bu altı aylık kontrollerde testleri normal çıkan hastalarımızı diğer kadınlar gibi normal servikal kanser korunma programına alıyoruz.

 

CIN Tedavisinde Yapılan Leep ve Konizasyon Ameliyatları

Leep ve konizasyon işlemleri, anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılması tercih edilen işlemlerdir. Rahim ağzının bistürü veya koter cihazı ile koni şeklinde çıkarılması işlemine denir. Kısa süreli operasyonlardır ve genellikle hasta o günün akşamında evine gönderilmektedir. Uzun dönemde bazen kanama ve enfeksiyon risklerini barındırmaktadır.

 

Kriyocerrahi

Kanserli ve kanser öncesi hücrelerin dondurarak öldürülmesine denir.

Korona virüs günlerinde sosyal izolasyonumuza dikkat ediyoruz😷
Ancak onkolojik ve acil vakalarımız devam ediyor... Hastalarımız önceliğimiz.

Sizin sağlınız için biz görevimiz başındayız 🏩