Plasenta

Anne ve bebek arasında besin alışverişinin sağlanması, bebeğe ait bazı atık maddelerin uzaklaştırılması ve gebeliğin devamını sağlayan bazı hormonların üretilmesi gibi önemli fonksiyonları olan bir yapıdır. Plasenta ve bebek arasında kan iletimini sağlayan yapıya göbek kordonu denir. Plasentanın rahim içinde yerleşim yeri ve rahim duvarındaki yerleşim derinliği bazı problemlere neden olabilir.

Plasentanın herhangi bir parçası rahim ağızana kadar uzanıyor yada rahim ağzı üzerini kapatıyorsa bu durumda plasenta previadan bahsedilir.

 

Plasenta Previa

Yaklaşık 200 gebelikte bir görülür ve aşırı kanama ve kan kaybı riski taşır. Kanama genellikle gebeliğin ikinci yada üçüncü üç ayı içerisinde (ortalama 34. Gebelik haftasında) meydana gelir. İlk kanama herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan durur fakat ilerleyen haftalarda tekrarlama ihtimali yüksektir. Hastaların %25 inde kanamayla birlikte rahimde kasılmalarda olabilir.

En doğru ve güvenilir tanı koyma metodu ultrasongrafik incelemedir.

 

Tedavi

Gebelik 36. Hafta üzerinde ve kanama varsa acil sezaryen ile doğum yaptırılmalıdır. Kanama anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atacak derecede çok ve şiddetli ise gebelik haftasına bakılmaksızın sezaryen yapılmalıdır. Gebelik haftası erken, kanama az ise gerektiğinde anneye kan transfüzyonları yapılarak, yatak istrahati ile takip edilebilir.

 

Plasenta Adezyon Bozuklukları (P.Akreata, P.İnkreata, P.Perkreata)

Plasentanın endometriyum denilen rahim içi dokuyu aşarak myometriyum denilen rahmin kas dokusunun içine doğru ilerlemesi, hatta rahimi aşıp önde idrar torbasını tutması durumunda plasental adezyon bozukluklarından (yapışık plasenta) bahsedilir.

Plasenta adezyon bozukluklarının tanısı en erken 18. Gebelik haftasında ultrasonografik muayene ile konulabilmektedir. Uterusun arka duvarına yerleşmiş plasentalarda ve rahim duvarına olan yapışıklığın miktarının saptanamadığı durumlarda MRI ile inceleme de gerekebilir.

 

Tedavi

Plasentanın adezyon bozuklukları doğum öncesi saptanamamış ise doğum sonrası plasentanın ayrılmaması ölümcül kanamaya neden olabilir. Eğer daha önce sezaryen ile doğum yapmış iseniz ve bu gebeliğinizde plasenta sezaryen kesisi üzerinde ise plasentanın adezyon (yapışık plasenta) problemi olma ihtimali çok yüksektir.

Böyle bir durumda gerekli hazırlıklar yapılmış olsa dahi ameliyatınız büyük risk taşır. Ameliyatınız donanımlı merkezlerde tecrübeli ekiplerce yapılmalıdır. Doğum sezaryen ile olmaktadır. Ameliyat esnasında anne hayatı tehlikede değilse uterus koruyucu ameliyat (rahimi almadan)yapılabilir. Eğer anne hayatı tehlikede ise uterusun alınmasi gerekirlidir.

Korona virüs günlerinde sosyal izolasyonumuza dikkat ediyoruz😷
Ancak onkolojik ve acil vakalarımız devam ediyor... Hastalarımız önceliğimiz.

Sizin sağlınız için biz görevimiz başındayız 🏩